Kimagasló szakmai siker
a QKD projtekben

Sikeresen teszteltük Magyarország első többcsomópontos kvantum alapú titkosító hálózatát

A Netvisor Zrt. aktív közreműködésével és technológiai hozzájárulásával valósulhatott meg Magyarország első három csomópontból álló, kulcsmenedzsmenttel rendelkező kvantumkulcs-szétosztó (QKD) teszthálózata. A projekt mérföldkövet jelent a hazai kiberbiztonsági fejlesztések történetében: egyedi kutatói és ipari együttműködés keretében most először sikerült elvégezni ilyen demonstrációt.

A kvantumtechnológia jelentőségét az egyre gyakoribb informatikai fenyegetések – például lehallgatások, adatlopások, vagy jogosulatlan hozzáférések – csak tovább növelik. A jövő biztonságos kommunikációjához olyan megoldásokra van szükség, amelyek alapjaiban újítják meg a titkosítástechnológiát. A QKD technológia éppen ilyen: a kvantumfizika törvényeit használva biztosítja a titkosítási kulcsok feltörhetetlen átvitelét.

Az automatizált távközlési hálózattervezés célja tehát a költségek csökkentése, a hálózat teljesítményének javítása és a hatékonyság növelése, a hálózattervezéssel és -menedzsmenttel kapcsolatos számos folyamat automatizálásával.

A kvantumszámítógépek gyors fejlődése miatt elengedhetetlen, hogy már most felkészüljünk a klasszikus titkosítási rendszerek leváltására. A többcsomópontos QKD hálózat megvalósítása nemcsak technológiai szempontból jelent áttörést, hanem azt is megmutatta, hogy a Netvisor Zrt. képes kulcsszerepet vállalni a kvantumkommunikáció gyakorlati alkalmazásában is.

A Netvisor Zrt. nem csupán a hálózat kialakításában vállalt aktív szerepet, hanem saját fejlesztéseivel már előkészül a QKD hálózatok optimalizált tervezésének és hosszú távú üzemeltetésének támogatására is. A vállalat olyan szoftveres és rendszerintegrációs megoldásokat fejleszt, amelyek lehetővé teszik a kvantumhálózatok megbízható működését, skálázhatóságát és hatékony menedzselését valós környezetben is. Célunk, hogy partnereink számára ne csupán technológiai újdonságot, hanem jövőálló, üzletileg is hasznosítható megoldást nyújtsunk a kvantumbiztonság korszakában.

A projekt eredményeit 2025. április 22-én mutatták be a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán. A bemutató során a résztvevő szervezetek ismertették a kvantumhálózat felépítését, működését és a tesztek eredményeit. A bemutatóval új fejezet nyílt a hazai kiberbiztonság történetében – és ebben a Netvisor Zrt. neve is kiemelt helyet kaphatott.

Máthé Dániel a Netvisor Zrt QKD témájú kutatás-fejlesztési projekt vezetője elmondta: „Ez a projekt megmutatta, hogy az ipari és akadémiai szféra együttműködése képes olyan áttöréseket hozni, amelyek hosszú távon is meghatározzák a hazai kiberbiztonság jövőjét. Büszkék vagyunk arra, hogy részesei lehettünk ennek a jelentős mérföldkőnek.

A globális kiberbiztonsági kihívások közepette kulcsfontosságú, hogy Magyarország is saját kvantumalapú megoldásokkal válaszoljon. Ez a sikeres demonstráció azt jelzi, hogy hazánk aktív szereplőként jelenhet meg a nemzetközi kvantumtechnológiai közösségben is.”

A hálózat 3 pontja a BME I épületben, Budapest-Kelenföld távközlési helyiségben, illetve Székesfehérváron található. A kísérlet lényege, hogy kvantumkommunikáció segítségével osszunk meg kulcsot több csomóponton keresztül, ahol ezt a kulcsot a hagyományos távközlés titkosítására használjuk.

A hálózat 3 rétegből áll.

Az alsó rétegen Toshiba kvantumkulcsszétosztó eszközök osztanak meg 1-1 kulcsot a BME-Kelenföld illetve a Kelenföld-Székesfehérvár szakaszokon.

A középső rétegen lévő szerverek végzik a kulcsmenedzsmentet, ezek segítségével tudunk a két szélső csomópont között is titkosítást végezni.

A felső rétegen pedig Székesfehérváron és a BME laborjában 1-1 klasszikus WDM (hullámhossz-osztásos optikai átvitel) távközlési eszköz található, amik az ott lévő QKD szerverektől kapott kulcsokkal tudnak bármilyen egymás közötti kommunikációt titkosítani.

A tesztek komoly lépést jelentenek a hazai kiberbiztonság területén, ugyanis az eddig főként pont-pont megoldásként alkalmazott kvantumos kulcsszétosztást először próbálhattuk ki egy több csomópontos hálózatként. Itthon elsőként tapasztalhattuk meg egy valódi QKD hálózathoz elengedhetetlen kulcsmenedzsment funkcióit, tapasztalatot gyűjthettünk az eszközök üzemeltetéséről és a kvantumkommunikáció során megosztott kulcsok hagyományos titkosító eszközökkel történő felhasználásáról is.

Mivel a bitenként közel 1 fotonnal történő kvantumos kommunikáció távolsági limitje viszonylag alacsony, hálózatba kötéssel és kulcsmenedzsmenttel ezt is ki lehet küszöbölni.

1. ábra: A megvalósított hálózat 3 csomópontból és 2 szakaszból áll. A 3 csomópont az MVMNet székesfehérvári telephelyén, a Magyar Telekom Kelenföldi telephelyén, valamint Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Mobil Kommunikációs és Kvantumtechnológiák Laboratóriumában (BME I épület) található. A két szakasz hossza Székesfehérvár és Kelenföld között 76 km, Kelenföld és az egyetem között 2,5 km<

2. ábra: A hálózat egyszerűsített architektúrája.

QKD (quantum key distribution – kvantum kulcsszétosztó eszköz: Olyan eszköz, amely kvantumkommunikációval (elméletben bitenként 1 fotonnal) oszt meg titkos kulcsot a két pár (Alice és Bob) között, ebben a kísérletben a BB84 protokoll alapján.

szerver: Minden QKD eszközhöz tartozik egy Linux alapú szerver, amely kezeli a kapcsolatot, megjeleníti a mérési adatokat (pl. bithiba arány, kulcssebesség), és végzi a kulcsmenedzsmentet.

enkriptor: Hagyományos titkosító eszköz, amely a QKD szerverektől kapott kulcsokkal titkosítja az adatforgalmat a két végpont között.

router: A távoli eléréshez VPN-t hoztunk létre; a routerek mobilinterneten keresztül kommunikálnak egymással.

A QKD eszközök és az enkriptorok között optikai, a szerverek és az enkriptorok között pedig réz alapú Ethernet kapcsolat van. A csomópontokon belül a routerek vezetékesen kapcsolódnak a helyi szerverhez és enkriptorhoz, egymással pedig mobilinternet segítségével kommunikálnak.

Az április 22-i rendezvényen Dr. Imre Sándor, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja köszöntötte a megjelenteket, majd a hálózat megalkotásában résztvevő négy partner képviselői –   Gerhátné Dr. Udvary Eszter (BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék), Buzás Attila (AdvaNet Magyarország Kft.), Babics Emil (Magyar Telekom Nyrt.), Máthé János (NETvisor Zrt.) – engedtek betekintést a kísérlet hátterébe. Ezt követően Sóki András (Magyar Telekom Nyrt.), Horváth Attila Róbert (Netvisor Zrt.), Dr. Matolcsy Balázs (BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék) és Szőke Barnabás (AdvaNet Magyarország Kft.) ismertette a demonstráció technikai hátterét.

Végül a BME kvantumkommunikációs laborjában lehetett megtekinteni a működő hálózat egyetem oldali csomópontját. A rendezvényt Dr. Bacsárdi László, a BME Mobil Kommunikáció és Kvantumtechnológiák Laboratórium vezetőjének a gondolatai zárták a közel 80 kilométeres távolságú sikeres kísérlettel kapcsolatban, amely az egyetem és a három cég közreműködésében valósult meg.

A témában megjelent további cikkek, sajtóközlemények az alábbi linkeken érhetőek el:

Back to top